01-23-2011, 11:10 AM
creative Wrote:Mathway is $19.99 a month if you want to see the steps to solving the problem that you are working on. Like Tasman said, if you just want to see the answer--that part is free.
Yeah but I don't see the point in having the answer without the steps?
If you were a student of mine (I teach culinary math) and I told you to find half of 1 Tablespoon, what would you write? If you wrote 1/2 Tablespoon, you'd be wrong. Why?